ELİN global başarı hedefliyor

Faaliyet gösterdiği iş kollarında daima en iyi olmayı hedefleyen ELİN, 2013 yılından beri yenilenebilir enerji alanında başarılı çalışmalar yürütüyor.

1981 yılında kurulan ve 1991 yılına kadar ağırlıklı olarak Türkiye’de elektrik dağıtım sistemlerinin altyapılarının kurulumunda TEDAŞ kurumuna müteahhit olarak çalışan ELİN, elektrik dağıtım sistemlerinin yanı sıra savunma sanayine ait endüstriyel binaların taahhütlerini de üstlendi. Gelişen ve büyüyen Türkiye ekonomisiyle birlikte 1991 yılından itibaren nitelikli binaların inşa edilmesi ile birlikte bu tür yapıların taahhüt işleriyle ilgilenen firma, uzmanlaşan ve bir kısmı basında tanınan önemli yapıların müteahhidi oldu. Faaliyet gösterdikleri tüm iş kollarında en iyi olmayı hedeflediklerinden bahseden ELİN Genel Müdürü Arda Yalı, kendini sürekli yenileyen pozitif bir ekiple çalıştıklarını belirtti.

Firmanızı tanıtıp güneş enerjisi sektöründeki yerini özetler misiniz?

ELİN 1981 yılından günümüze kadar kurumsal kültürü ve araştırmacı yapısından dolayı sürekli yenilikçi olmuştur. Bu yüzden temiz ve yenilenebilen enerji kaynaklarının ülke ekonomisine ve çevresel etkilerine olumlu katkı sağlayacağının bilinciyle konusunda uzman teknik personeli ve tecrübesiyle 2013 yılından beri yenilenebilir enerji sistemlerine mühendislik, tedarik, inşaat, işletmeye alma (EPC), işletme ve periyodik bakım, onarım (O&M) hizmeti sunmaktadır.

Firmamız faaliyet gösterdiği tüm iş kollarında daima en büyük değil, en iyi olmayı hedeflemiştir.

Bu bağlamda faaliyet gösterdiği iş kollarında öncü, uluslararası standartlara uygun çalışan, teknolojik gelişmelere adaptasyon sağlayabilen, bulunduğu sektörde akla gelen ilk marka olmayı hedeflemiştir.

Slogan olarak enerji bizim işimiz diye yola çıktık, çünkü kendini sürekli yenileyebilen, enerji dolu, müşterileri ve tedarikçilerine pozitif enerji veren bir ekibiz.

ELİN bugün itibariyle devam eden işlerinde 850 teknik personel istihdamı sağlamaktadır. Firma vizyonuna uygun şekilde elektrik ve enerji taahhüt alanında akla gelen 3 firmadan biri durumundadır.

Anahtar teslim enerji santralleri kurulumu yapıyorsunuz. Ülkemizde yenilenebilir enerji kavramına ilgi nasıl?

ELİN elektrik taahhüdü konusundaki bilgi birikimini ülke dışına taşıyarak Türkiye ekonomisine yurtiçinde oluşturduğu katkılar haricinde Rusya ve Azerbaycan’da elektrik taahhüdü yaparak ayrıca ihracat katkısı sağlamıştır. Gene aynı düşünceyle güneş enerjisi konusunda yurtdışı müteahhitlik hizmeti yaparak uluslararası EPC firmalarının düzeyine çıkmak hedeflerimiz arasındadır.

Ayrıca her fabrikanın bir kale olduğu sözüne inanırız. Bu bağlamda sanayi konusunda oluşacak fırsatları değerlendireceğiz.

2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. bayramını kutladığımızda inşa eden, üreten, ihraç eden bir ELİN olmasını planlıyoruz.

#ELİN, #global, #basari, #TEDAS, #gunesenerjisi, #guncel