Ezinç Grup, Kuşadası Devlet Hastanesi’nin Solar Termal Güneş Enerji Sistemi’ni Gerçekleştirdi

Kayseri’de 1983 yılından bu yana güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren ve kısa zamanda çok güçlü bir marka haline gelen Ezinç Grup, yatırımlarını ve yeniliklerini hız kesmeden sürdürüyor. Alanında Türkiye’nin en büyük üreticisi olan ve dünyanın 95 ülkesine ihracat yapan Ezinç Grup, güneşle ısıtma ve soğutmanın yanı sıra, güneşten enerjisinden elektrik üretiminde de büyük başarılara imza attıyor.

Kamu tarafından gerçekleştirilen birçok hastane, cezaevi, öğrenci yurdu ve spor salonu gibi büyük ölçekli yapı projelerine, enerji tasarrufu sağlayan, solar termal sistemlere hem ürün, hem de proje uygulaması olarak katkı sağlayan Ezinç Grup, son olarak Kuşadası’nda Sağlık Bakanlığı Tarafından yaptırılan, 150 yataklı Devlet Hastanesi’nin solar termal güneş enerji sistemi uygulamasını hayata geçirdi.
Proje Taahhüdü Erme İnşaat firması tarafından yürütülen, uygulaması, Ezinç Solar Termal Proje ve Montaj Ekibi tarafından gerçekleştirilen proje de kurulu gücü 200 kW değerinde olan, toplam yüzey alanı 274 m2 yüksek verimli Ezinç Superline L UBB 10 güneş kollektörü sistemde kullanıldı. Sistem Atmosfere kapalı Cebri Sirkülasyonlu Solar Termal Sistem olarak projelendirildi. Sistemde kullanılan güneş kolektörlerinin mekanik tesisat boru dağılımlarında Tichelman Yöntemi kullanıldı. Böylelikle sistemde kullanılan güneş kolektörlerinde homojen verim dengesi sağlandı.

Hastaneye kurulan solar termal güneş enerji sistemi ile yıllık yaklaşık 15 m3 fuel – oil yakıt tasarrufunda bulunulacak, bunun parasal karşılığı yıllık 20 bin tl olacak. Kurulan sistem ile doğaya ise yıllık 41 bin 800 kg karbondioksit salınımı engellenecek. Bu da yılda 1 dekar ormana (164 ağaç) eşdeğer olacak.

#EzinçGrup, #KuşadasıDevletHastanesi’, #SolarTermal #GüneşEnerjiSistemi’