Güneş için Türkiye Almanya arasında anlaşmanın ilk adımı atıldı

İstanbul ve Ankara’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Alman ekonomi heyetinin ziyaretinde, Türkiye’nin güneş enerjisi pazarının Alman şirketleri için potansiyeli incelenerek iki ülke arasında işbirliği için ileriye dönük adımlar atıldı.
Görüşmenin detaylarını aktaran Alman İleri Teknoloji Mühendislik Şirketi MANZ AG MENA bölgesi Satış Müdürü Yardımcısı Mohamed Alammawi, Türkiye’nin güneş enerjisi pazarının yüksek avantajlı dinamiklerin kesişme noktası olduğunu dikkat çekti. Alammawi “Türkiye güneşe doymuş bir bölgede bulunmaktadır ve hükümet, yüksek ithalat maliyetlerini müzakere etmek için bir ihalede, yerel üretimi teşvik etmek için tarife garantisini tanıtmış ve teknik bilgi iletimini teşvik etmiştir. Bu ticari heyet sadece fotovoltaik teknolojide son gelişmeleri vurgulamamış aynı zamanda Baden-Württemberg güneş enerjisi şirketlerinin Türkiye güç üretim pazarında işbirlikçi olarak hareket etmek için ne kadar iyi konumlanmış olduklarının altını çizmiştir” dedi. Alammawi, ayrıca; Türkiye’nin Tarife Garantisi ile geliştirilen CIFS ince-film modüllerinin ülkenin iklimine oldukça uygun olduğunu ve bu modüllerin yerel olarak üretiminin Türkiye’nin solar potansiyelini ortaya çıkarmak için yapılan yarışa bir ivme kazandırdığını belirtti.
Görüşmede ayrıca, yerel olarak solar PV üretiminin faydaları ve bu yıl 28 büyük solar PV projesine Tarife Garantisi (FiT) lisansı verilmesini sağlayan Türkiye’nin hedefleri, PV projelerinin finanse edilmesi başlıkları da ele alındı.

#Almanya,  #MANZAGMENA, #MohamedAlammawi, #CIFS, #PV, #FiT