Sarıyer Belediyesi yeni bina yatırımını güneşle taçlandırıyor

Dünyanın ilk yeşil kamu binasına sahip olan Sarıyer Belediyesi, yeni hizmet binasıyla ‘Yeşil ve Engelsiz Erişim’ özelliklerine sahip olan ‘Breeam Sertifikası’nı almaya hazırlanıyor.

Sarıyer Belediyesi’nin Pınar Mahallesi’nde 17 bin metrekarelik alana yaptığı ve yüzde 100 enerji verimliliği sağlamak üzere ‘Yeşil Bina’ olarak tasarlanan yeni hizmet binası kullanıma açıldı. Yapımı itibariyle örnek teşkil eden ve 400 milyonluk dev bir yatırım olan binada yapıştırıcıdan hafriyata kadar her detay düşünülmüş.

26 müdürlüğü tek bir binada topladıklarını ve her aşamasını Breeam sertifikası şartlarına göre yönettiklerini açıklayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, BREEAM sertifikalı – Yeşil ve Engelsiz Erişim özelliklerine sahip olan ‘Yeşil Bina’ ile yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu sağladıklarını, gün içerisinde 700KW elektrik tükettiklerini söyledi.

Dünyanın ilk yeşil kamu binası Sarıyer’de

Genç; “Binanın aydınlatma sisteminde fullled ve üzerinde otomasyonlu gün ışığına duyarlı sensörler bulunuyor. Bütün ısıtma soğutma cihazlarının hepsi frekans invertörlü, kontrol edilebilir ve otomasyonel olarak altyapılı oluşturulduğu için ciddi bir enerji verimliliği sağlanıyor. Cephe kaplamaları ve yalıtımın yüksek olması dolayısıyla ısı tasarrufu yüksek oluyor, yüzde 100 güneş ışığından faydalanılacak bir cephe konumlandırması ve enerji izleme özelliğinin olması binayı örnek teşkil eden diğer fonksiyonlar. Enerji verimliliğinin devam ettiği bir diğer alan olan otoparklarda AVM sistemi kullanıldı. Bu sistemde araç boşuna gezinmiyor ve emisyon oluşmuyor” açıklamasında bulundu.

Sarıyer Belediyesi de güneşte öztüketimi benimsiyor

Bina yatırımını taçlandırmak üzere çalışmalara başlayan Sarıyer Belediyesi, tercihini güneşten yana kullanıyor. Yakınlarda ihaleye açılması beklenen proje 160KW büyüklüğünde olacak. Bu yatırımla tüketilen elektrik miktarının yüzde 30’u öz tüketim modeliyle güneşten elde edilecek. BEDAŞ’tan enerji müsaadesi alan Sarıyer Belediyesi, yaz aylarında yatırımını tamamlamayı hedefliyor.

Türkiye’nin sayılı kültür merkezlerinden biri de Sarıyer’de

Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nin bulunacağı B bloktaki inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere. Merkez’in kısa bir sonra faaliyete geçmesi planlanıyor. Türkiye’nin sayılı kültür merkezlerinden biri olarak konumlanacak olan bina içerisinde 650 koltuk kapasitesi ve 300 metrekarelik bir sahneyi barındıracak. Koreografinin, dekorasyonun, sahne raporlarının sunulabildiği, hiçbir yardımcı ses ekipmanı olmaksızın bile sahnedeki kişilerin seslerinin en arka koltuktan duyulabildiği ciddi bir akustik sistemi olan bir yapı. Binada fuaye alanları sergi alanı olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

“Demopark aracılığıyla halkı yenilenebilir enerji konusunda bilgilendireceğiz”

“Kuracağımız demoparkta akü, türbin ve panel çeşitliliği olsun ki buraya gelen vatandaşlar anlık olarak ne kadar enerji üretildiğini ve tüketildiğini takip edebilsinler istiyorum” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu verilerle birlikte karbon salınım oranlarının da görüleceği bir anlık takip ekranı kurulacağını kaydetti. Bu teknolojiyle birlikte yenilenebilir enerji farkındalığı sağlamanın yanında teknolojiyi erişilebilir kılmak da yatıyor.

Binanın son ayağı ‘Boğaz Müzesi’

Boğaz Müzesi olarak kullanılması planlanan C bloğun da yapımı sürüyor. Boğaz Müzesi binası gerek oluşumun jeolojik sürecini tarif eden gerekse dünya tarihine boğaz üzerinden etkileri olmuş yapıların sergileneceği bir alan olarak şekillendiriliyor. Demopark alanının da bu binada olması planlanıyor.

Son teknoloji enerji yönetimine sahip olan bina Breeam Sertifikasına aday

Breeam Sertifikası almak adına görüşmelerinin sürdüğünü belirten Genç, binanın yapım aşamasından itibaren sertifika şartlarının temel alındığını, fayans sisteminin yapıştırıcısından kullanılan hafriyatlara kadar her şeyin kaydedilerek takip edildiğini söyledi. Genç sözlerini şöyle noktaladı; “kullanılan sarf malzemelerinin hepsinin geri dönüşümle ilişkili olarak doğru bir biçimde bertaraf edildiği, kullandığımız bütün kimyasal ve uçucuların belli değerlerin içerisinde kalması gerektiği uzun bir süreç geçirdik. Bu projemizle birlikte kamu ve vatandaşlara örnek olmayı amaçladık.”

#sariyerbelediyesi, #yatirim, #gunesenerjisi, #güncel