Solar Frontier Türkiye’de Konar Enerji’ye 23 MW Enerji Hattı Tedarik Edecek

Patlamakta olan Türkiye PV piyasasında Japon CIS modülleri beş yeni güneş enerjisi santralini enerjilendirecek.
Dünyanın en büyük CIS çözüm sağlayıcısı, Solar Frontier alt kurulusu, Solar Frontier Europe ile Türkiye’nin öncü güneş enerjisi üreticilerinden Konar Enerji bugün bir modül tedariği sözleşmesini imzaladıklarını duyurdu.

Sözleşme İstanbul’da Solarex 2015’te imzalandı. Solar Frontier Japonya’da üretilen özel CIS ince-film modüllerini Türkiye’de yapılacak beş güneş enerjisi santrali için Konar Enerji’ye tedarik edecek.

Konya’da 5.9 MW ve Burdur’da 4.7 MW olmak üzere iki projenin modül sevkiyatları kısa bir süre içinde başlayacak. Tümü Türkiye’nin güneyinde bulunan kalan üç proje için planlanan tarih ise 2016’nın sonları.

Konar Enerji’nin CEO’su Tolga Özdemir, “Konar Enerji Türkiye’de yüksek kaliteli ver yüksek performanslı güneş enerjisi santralleri kurmaya adanmıştır. Solar Frontier’ı da yanımıza aldığımızda bunu yapabileceğimize güvenimiz tam. Solar Frontier CIS modüllerinin özellikle Türkiye’nin yüksek hava sıcaklıkları gibi zorlu koşullarda kristalin silikon modüllerinden daha fazla elektrik sağlama yeteneği, şirketin yüksek kaliteli üretim süreci ve kesintisiz destek konusundaki güvenilirliği ile birlikte bizim için belirleyici faktörlerdir.” dedi.

Solar Frontier’ın CIS modülleri gerçek çevresel koşullarda kristalin silikon modüllerle karşılaştırıldığında daha fazla elektrik (kilowatt pik başına kilowatt saat) üretir. Bunu sağlayan şey çeşitli teknolojik performans avantajlarıdır. Türkiye ortamındaki en önemli avantaj ise düşük sıcaklık katsayısıdır; sıcaklık arttıkça çevrim verimliliğinde daha düşük bir kayıp.

Solar Frontier Europe’un İdari Yöneticisi Wolfgang Lange, “Güneş enerjisi Türkiye’ye doğal olarak uygun; en uzun süreli güneş ışığı alan ülkelerden biri ve ekonomisi de giderek büyüyor. Solar Frontier Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji talebini karşılarken, Konar Enerji’nin deneyimli proje geliştiricileri takımını yakından desteklemeyi çok istemektedir.” dedi.

Bu sözleşmeyle Solar Frontier 2015’te başlayan orta vadeli büyüme stratejisinin bir parçası olarak global varlığını genişletmede en yeni hedefine doğru yola çıkıyor.

#SolarFrontier, #WolfgangLange, #KonarEnerji’, #JaponCIS, #TolgaÖzdemir