Büyük ölçekli projelerde etkili bir çözüm ortağı Arcon-Sunmark

Bölgesel ısıtma sistemlerinde büyük ölçekli projelere odaklanan Arcon-Sunmark, 900 MW termal kapasiteyi aşkın 1,3 Mio M 2’den fazla kuruluma imza attı.

Büyük ölçekli güneş enerjisi ısıtma sisteminde dünyanın öncü şirketleri arasında yer alan Arcon Solar ve Sunmark’ın birleşmesinden doğan Arcon-Sunmark, dünya çapında etkisi olan bir Danimarka firması. Vietnam’da kurduğu modern üretim tesisleriyle, müşterilerinin bulunduğu her yere ulaşan bir lojistik avantajı sağlayan firma, bu adımıyla uluslararası bir varlık kazandı. Arcon-Sunmark, Danimarka ve Vietnam’daki fabrikalarında yıllık 1 milyar m² üretim kapasitesiyle çalışıyor. Danimarka Konsolosluğunun organizasyonunda bir araya geldiğimiz Arcon Sunmark Teknik Satış Müdürü Leo Holm, Türkiye’de özellikle bölgesel ısıtma için büyük ölçekli tesislerle ilgili büyük bir potansiyel gördüklerini ifade etti.

Arcon-Sunmark hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arcon-Sunmark, büyük ölçekli güneş enerjisi ısıtma sisteminde dünyanın önde gelen iki şirketi Arcon Solar ve Sunmark’ın birleşmesiyle doğdu. Arcon Solar, 1974 yılında Danimarka’nın Skørping şehrinde kuruldu ve bölge ısıtma çözümlerine özel odaklanılarak büyük ölçekli güneş termik endüstrisinde öncü oldu. Arcon Solar, Avrupa’daki en büyük büyük ölçekli güneş ısı sistemlerini kurdu. 25 yıldan fazla tecrübe ve bilgi birikimine dayanan Sunmark, 2008 yılında Danimarka’nın Ærø adasında kuruldu. Sunmark, gerek Danimarka’da gerekse Asya’da son derece uzmanlaşmış üretim tesisleri kurdu ve Şili’deki maden endüstrisi için dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi de dahil olmak üzere 200.000 m2 ‘den fazla güneş enerjili ısıtma tesisatı kurdu. 2015 yılında iki şirket, bu iş alanındaki dünyanın önde gelen şirketlerini kurmak için güçlerini birleştirdi.

Arcon-Sunmark dünya çapında etkisi olan bir Danimarka firması. Danimarka’da sürdürülebilir enerji alanında her zaman öncü olduk ve güneş enerjisi tesisatında lider konumdayız. Kaliteden asla ödün vermiyoruz. Tasarım, geliştirme ve üretimin büyük bir kısmı Danimarka’da gerçekleşiyor. Bununla birlikte, Vietnam’daki modern üretim tesislerimizle, müşterilerimizin bulunduğu her yere ulaşan bir lojistik avantaj sağladık ve uluslararası bir varlık kazandık. Ağır ekipman ve malzemelerin daha kısa sürede nakliyesi ile birlikte daha kısa sürede taşınması, çevreye ve uluslararası müşterilerimize sağladığımız faydalardan sadece birkaçı.

Kurum içi mühendislik kapasitesiyle büyük ölçekli güneş termal tesislerde uzmanlaşan Arcon-Sunmark olarak büyük ölçekli güneş enerjisi konstrüksiyonlarının boyutlandırılması ve tasarlanmasında yetkinliklerimiz ve önemli deneyimlerimiz var ve bu nedenle herhangi bir müşteri istek ve gereksinimini karşılayabiliyoruz.

Arcon-Sunmark, VKR Holding’e ait.

VKR Holding, amacı sermaye yatırımları ve şirket mülkiyeti yoluyla değer oluşturan bir limited holding ve yatırım şirketi.

VKR Holding’in şirketleri, toplamda 41’ten fazla ülkede 14.100 kişiyi istihdam ediyor. VKR   Holding’in bünyesinde gün ışığı, temiz hava ve daha iyi bir çevreyi insanların günlük yaşamlarına getiren şirketler var.

VKR Holding, büyük hissedarı olduğu VILLUM FONDEN’in kuruluşuyla birlikte aile güvenine sahip bir şirket oldu.

Toplam kurulu güç miktarı nedir? Hangi ülkelerde veya bölgelerde kurulumlar yapıyorsunuz?

Bizim hedef pazarlarımız Danimarka, Avrupa, Şili ve Çin.

Avrupa’daki en büyük tesislerin % 80’den fazlasını biz kurduk ve bu büyük sistemlerde 900 MW kurulu termal kapasiteden büyük 1,3 Mio M 2’den fazla kuruluma imza attık.

Üretim sürecinden bahseder misiniz? Yıllık üretim kapasiteniz nedir?

Biz büyük ölçekli güneş panelleri üretimi yapan en büyük firmalardan biriyiz ve Danimarka ve Vietnam’da fabrikamız var ve yıllık 1 milyar m² üretim kapasitesiyle çalışıyoruz.

Danimarka enerji ihtiyacının hemen hemen tamamını rüzgar enerjisinden sağlayan bir ülke. Güneşsiz bir ülke olmasına rağmen, aynı zamanda güneş enerjisini de verimli bir şekilde kullanıyor. Enerji tüketiminde güneşin net payı nedir? Sistemi kurmaya karar verdikten sonraki yasal prosedür nedir? Herhangi bir devlet teşviki var mıdır?

Güneş enerjisi ısıtması makul bir paya sahip ve Danimarka’daki tüm bölgesel ısıtma tesislerinin yaklaşık % 25’i bölgesel ısıtma üretiminde güneş enerjisi kullanılıyor. Danimarka’da güneş konusunda herhangi bir sübvansiyon yok, ancak diğer yakıtlardaki (gazlı) vergiler var. Almanya’da güneş enerjisi, satın alma fiyatının yaklaşık % 45’i ile devlet tarafından sübvanse ediliyor.

İlk geldiğiniz Türkiye’nin güneş potansiyeline ilişkin düşünceleriniz neler?

Özellikle bölgesel ısıtma için büyük ölçekli tesislerle ilgili büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Arcon-Sunmark, Türkiye’de güneş ısısının yaygınlaşmasını desteklemeye hazır.

#arconsunmark, #proje, #enerji