Fronius ve Victron Energy ortaklığı başlıyor

Fronius inverterlerinde üretilen akım, Hollandalı enerji uzmanının inverter şarjları ve şarj regülatörleri sayesinde kolaylıkla pillere depolanabiliyor. Bu da fotovoltaikli küçük hanelere ağdan bağımsız, sağlam ve kesintisiz şekilde güç beslemesi sağlanabilmesi anlamına geliyor. Sistem, ortakların 2015 yılının yaz aylarında bu tür bir çözümü işleme soktukları Kenya’da ilk kez uygulamaya alınacaktır.

Özellikle de merkezden uzak bölgelerde kesintisiz bir güç beslemesi olmayabiliyor. Bu yerlerde kamusal ana şebekeler genelde kötü kurulumlu oluyor veya sağlam olmuyor. Burada entegre Fronius inverterli bir fotovoltaik tesis, kesintisiz ve özellikle de kamusal bir ana şebekeden bağımsız olarak elektrik sunuyor. Bunun için enerji üreticisi yerel, kendi içinde kapalı bir güç dağıtım ağı olan MicroGrid’e direkt olarak bağlanıyor. Fronius’un ürün yöneticisi David Hanek “İnverterimizde bu sebeple çeşitli fonksiyonları olan ve böylelikle MicroGrids’in sağlam bir şekilde işletilmesini sağlayan ve özel bir ayar bulunmaktadır.” diye açıklıyor.

Mükemmel uyum sayesinde kısıtlamasız güç beslemesi
Fronius, üretilen akımı geçici olarak depolamak ve bu sayede kesintisiz güç beslemesini mümkün kılmak için inverterlerini ağdan bağımsız güç çözümleri ve solar sistemlerinde dünya çapında bir sunucu olan Victron Energy’nin teknolojisi ile uyumlu hale getirdi. Ortaklık uygulamada da kendini kanıtladı: Kenya’da sekiz binayı kapsayan site, %100 oranında bir MicroGrid üzerinden solar enerji ile besleniyor. Binalar fotovoltaik tesiste kazanılan ve toplamda dört adet Fronius Symo 20.0-3-M inverterinde üretilen akımı ya direkt olarak kullanıyor ya depoluyor. Victron Energy’nin Quattro tipi inverter şarjı ve Victron BlueSolar MPPT 150/85 şarj regülatörü pilleri sürekli besler ve sistemin kesintisiz işletimde olmasını sağlar.

Arızaya karşı emniyetli enerji kullanın
İki şirket ortak çözümlerini geliştirirken arıza güvenliğine de büyük önem verdi. David Hanek, “Yük mümkün olan FV üretici kapasitesinden daha düşükse ve aynı zamanda piller doluysa, otomatik bir güç azaltılması gerekli olur,” diye vurguladı. “Çünkü aksi takdirde sistem aşırı gerilim yüzünden kapanır.” Bunu önlemek için gerilimden bağımsız güç azaltılması ve çeşitli reaktif güç ayarlamaları için fonksiyonlar etkin hale getirilebilir.

Victron Energy’nin işletme müdürü Matthijs Vader, Fronius ile ortak çalışmaları hakkında, “Ortaklığımız ve bunun sonucunda ortaya çıkan konsept ve sistemler müşterilerimizde büyük ilgi uyandırıyor.” diye aktarımda bulundu.

#Fronius, #DavidHanek,  #Hollanda#VictronEnergy, #Kenya