IBC Solar güvenilir ve uzman mühendislik çözümleri sunuyor

 

IBC Solar Genel Müdürü Hakan Daltaban 34 yıldır sektörde uzmanlaşmış bir alman firması olan IBC Solar’ın faaliyet alanlarını, Solarex İstanbul fuar beklentilerini ve ziyaretçi profili değerlendirmesini aktardı.

IBC Solar, şebekeden bağımsız sistemlerden şebekeye besleme yapan fotovoltaik sistemlere kadar, 3GW’ı aşan sistem kurulumu gerçekleştirmiş köklü bir organizasyondur.

 

Öncelikle firmanızdan bahseder misiniz?

IBC 34 yıldır solar sektöründe uzmanlaşmış bir organizasyondur. Dünyada yaklaşık 170 bin civarında referansı olan bir organizasyonuz. Yaklaşık 5 seneden beri Türkiye’deyiz. Türkiye’de örgütlü bir yapımız ve bir franchise ağımız var. 20 bölge ve 35 ili kapsayan ayrıca bir örgütümüz var.

Biz bir mühendislik firmasıyız. Anahtar teslim kuruluşundan, proje değerlendirme ve finansmanda dâhil olmak üzere bütün süreçlerin içinde olabiliyoruz. Projelerimizde anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Yatırımcılarımızı her konuda doğru yatırımlara yönlendirmek temel ilkemiz. Pazarı büyütme konusunda bazı çalışmalarımız var. Bununla ilgili yurtdışındaki projeleri Türkiye’ye örnekler halinde getirmek gibi hedeflerimiz de var.

 

Solarex İstanbul 2016 fuarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Uzun zamandan beri bu fuarda katılımcıyız. Gelen katılımcı düzeyi bu sene çok iyiydi. Solarex uluslararası önemli fuarlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle Ortadoğu ve İran pazarının Türkiye dışında da burayı talep ettiğini gözlemliyoruz. Geçtiğimiz senelere nazaran yatırımcılar çok daha bilinçli ve ne yapmak istediğini çok daha iyi biliyorlar. Geçtiğimiz dönem biraz daha işin nasıl yapılacağını anlatıyorken şuan gerçek projeleri konuşuyoruz. Oldukça verimli oldukça güzel bir fuar geçiriyoruz.

 

Ziyaretçi profilini değerlendirdiğimizde en çok hangi ülkelerle temas kurdunuz?

Afrika Ülkeleriyle görüşmeler sağladık. Ortadoğu pazarında çok büyük bir hedef olduğunu biliyoruz ama oradaki siyasetin biraz durulması gerektiğini, sıcak atmosferin yerini biraz daha sükûnete bırakması gerektiğini düşünüyoruz. Sonrasında orada çok ciddi bir pazarın Türkiye üzerinden ilerleyeceğini öngörüyoruz.

 

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Türkiye’de sektör çok hızlı gidiyor, talep ve yatırımcı problemi yok. En büyük sorunumuzdan bir tanesinin regülasyonda uygulamaların artık tek elden standart hale getirilmesi, günlük kararların değil toptan bu işin belki anayasasından sonuna kadar çözümlerin oluşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bunlar bizim pazarımızın önünü çok daha fazla açacaktır. Burada ortak aklı hep beraber oluşturabiliriz. Biz de üzerimize düşen görevlere hazırız.

Solarex İstanbul IBC Solar röportajı izle

#IBCSolar #GenelMüdürü #HakanDaltaban #Solarex #fotovoltaik #sistemler