LTI RE Energy katılımcılara PV Master 3’ü tanıttı

 

LTI RE Energy Türkiye Fotovoltaik Mühendisi Mirac Havuş Solarex İstanbul 2016 görüşlerini paylaştı.

LTI RE verimli güneş tarlaları için inverter üretimi gerçekleştiren Almanya merkezli bir firmadır.

 

Firmanızdan bahseder misiniz?

LTI RE, 25 yıldır inverter üreten bir Alman firmasıdır. Ben de firmanın Türkiye’deki projelerinin süpervizörlüğünü yürütüyorum. Firma güneş enerjisi tarlaları için inverter üretiyor. Şuan sadece bu iş üzerine organize olmuş durumdayız. İnverterin yanı sıra daha çok orta gerilim trafosu ve orta gerilim hücreleriyle birlikte tek bir köşk halinde müşterilerimize anahtar teslim çözümler sunmayı tercih ediyoruz.

 

Solarex İstanbul 2016 fuarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Pazarın malum durumu neticesinde fuarda diğer senelere nazaran bir düşüş oldu. Yeni çıkan mevzuatlar ve yasalardan dolayı, fakat artık insanlar bilinçlenmeye başladı daha mantıklı, daha güzel çözümlerle bizlere gelmeye başladılar. Türkiye’nin kazanması açısından biz mutluyuz.

 

Ziyaretçi profili açısından hangi ülkelerle daha çok temas kurdunuz?

Yurtdışından katılım elbette var ama daha çok yerli yatırımcıyla buluştuk. Somut projelerle gelen yatırımcılar kadar finans desteği arayan yatırımcılar da mevcuttu.

 

Fuarda yeni tanıttığınız ürününüz var mı?

Bizim inverter olarak üç tane jenerasyonumuz var. Şuan burada en son ürünümüz PV Master 3 dediğimiz inverteri tanıtıyoruz. Bir senedir bu malzemeyi kullanıyoruz. Tabi ki Ar-Ge çalışmaları şirket olarak Almanya’da sürdürülüyor. İlerleyen zamanlarda, daha sonraki fuarlarda, daha yeni teknolojiler tanıtmaya çalışacağız.

 

Bir Alman firması olarak LTI RE Energy Türkiye’deki güneş enerjisi potansiyelini nasıl değerlendiriyor?

Almanlar zaten Türkiye’deki potansiyelin farkında oldukları için Türkiye’ye yatırım yapmak istiyorlar ama dediğim gibi son zamanlarda çıkan yönetmelikler yatırımcıyı biraz korkutuyor açıkçası. Fakat Türkiye’de hem güneşlenme süresi olarak hem de teknik altyapı olarak potansiyelin farkındalar.

Solarex İstanbul LTI RE röportajı izle

#LTIRE #Energy #Türkiye #Fotovoltaik #Mühendis #MiracHavuş #Solarex #PVMaster3 #İnverter

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*