Schletter; hızlı kurulum için doğru partner

Schletter 2017 yılında global olarak 1.5GW, Türkiye pazarında ise 150MW’lık konstrüksiyon üretimi gerçekleştirdi.

Almanya Münih merkezli bir konstrüksiyon şirketi olan Schletter, modern solar montaj sistemleri ile alüminyum ve paslanmaz çelikten ileri teknoloji ürünler dizayn ediyor ve üretiyor. Yıl sonu değerlendirmesi ve konstrüksiyon dosyası kapsamında Schletter Solar Montaj Sistemleri Türkiye Şirket Müdürü Taner Öztürk ile bir araya geldik. Yoğun bir yıl geçirdiklerini söyleyen Öztürk, 2018 yılında çatı pazarının açılmasını heyecanla beklediklerini ifade etti.

2017 yılı firmanız adına nasıl geçti? Sektöre sunduğunuz yeni ürünler oldu mu?

2017 yılı Schletter olarak çok yoğun ve tempolu bir şekilde geçti. Sert geçen kışın ardından bahar ile birlikte gelen proje yoğunluğu, Kasım ayı sonlarına kadar sürdü. Türkiye´nin çeşitli bölgelerinde kurulan GES santrallerine kaliteli ve uzun ömürlü ürün vermekten çok mutluyuz. Sektöre yeni sunduğumuz ürün FS Duo Alu sistemidir. Sistemin kolon ve kirisleri çelik, panel taşıyıcı rayları alüminyum profilden oluşmaktadır. Bu ürünlerle partnerlerimize hızlı ve pratik bir kurulum sunuyoruz, böylece kurulum yapan şirketler sahada montajı hızlı bir şekilde tamamlayabiliyor.

Yıllık üretim kapasiteniz ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?

Schletter olarak 2017 yılında global anlamda 1.5GW’lik konstrüksiyon üretimimiz olmuştur ve projelerde önde gelen ülkeler Japonya, Avustralya, ABD oldu.

Türkiye pazarında 2017 yılı içerisinde 150MW’lik konstrüksiyon üretimi gerçekleştirdik.

Tesisin ömrü açısından konstrüksiyon yapısının önemi nedir?

Bir GES santralinin min. 20-25 yıl enerji ürettiğini baz alırsak konstrüksiyonun buna göre seçilip dizayn edilmesi çok önemlidir. Kullanılan malzeme, kalite standartları ve aynı zamanda kolay kurulum konstrüksiyon seçiminde önemli bir rol teşkil etmektedir. Bir tesisin 20 yıl boyunca bir çok yüklere (rüzgar, kar, deprem) maruz kalacağının bilinmesi ve bu parametrelere göre dizayn edilmesi gerekiyor.

2018 hedeflerinizden bahseder misiniz?

2018 yılında yine partnerlerimize konstrüksiyon çözümlerimiz ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Çatı pazarının da bir an önce açılması ve çatı sistemlerinin kurulumuna başlanılması ülkemiz adına faydalı olacaktır.

Hızla gelişen solar sektörünü global anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Schletter olarak global anlamda dünyanın her yerinde projelere konstrüksiyon tedarikinde bulunuyoruz ve solar sektörün nasıl geliştiğini çok iyi biliyoruz. Global anlamda güneş enerjisi ciddi bir sektör haline gelmiştir ve gün geçtikçe yeni çıkan sistemler (depolama vs.) ile gelişmektedir. Birçok alanda istihdam sağlayan bu sektör ülkemizde de gereken değeri görür diye ümit ediyoruz.

Eklemek istedikleriniz?

2018 yılı Türkiye´deki solar sektörü için umarım verimli bir yıl olur, tüm zorluklara rağmen bu kadar şirket ve çalışanların hala bu sektör için bir şeyler yapmaları umut vericidir.

#schletter, #hizlikurulum, #dogrupartner, #enerji