Sürdürülebilir ve Enerji Verimli bir Gelecek için Bölgesel Enerji Sistemleri Konferansı” büyük bir katılımla gerçekleşti

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Bölgesel Isıtma Derneği’nin ortak organizasyonu olan “Sürdürülebilir ve Enerji Verimli bir Gelecek için Bölgesel Enerji Sistemleri Konferansı ve İkili Görüşmeleri,” 29 Kasım Çarşamba günü Swissotel’de gerçekleşti. Konferans, bölgesel enerji sistemleri ve enerji verimliliği alanında öncü Danimarkalı ve Türk uzmanları, sektör derneklerini ve firmaları bir araya getirdi.

Danimarka Enerji, Binalar ve İklim Bakanlığı, TC Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB), DEİK, TÜRKOTED tarafından desteklenen konferansta katılımcılar, ikili görüşmeler ve yuvarlak masa toplantıları aracılığıyla, Türkiye bölgesel enerji sektöründeki gelişmeleri ve fırsatları da yakından öğrenme şansı buldu.

Dünyanın ilk bölgesel ısıtma tesisini 1903 yılında kurmuş Danimarka’nın yüzde 65’i bugün bölgesel ısıtma ile ısıtılıyor. Merkez Kopenhag’ın yüzde 100’ü bölgesel ısıtma ile ısıtılıyor. Danimarka’daki bölgesel ısıtma tesisleri kaynak olarak geleneksel yakıtların yanı sıra yenilebilir enerji kaynaklarından biyokütle ve güneş enerjisinden yararlanıyor. Türkiye de jeotermal kaynak zenginliği, yenilenebilir enerji kaynakları, son teknolojilerin kullanıldığı büyük inşaat projeleri ve atık ısılarından yararlanabilecek termik santralleri ile bölgesel enerji sistemleri için büyük fırsatlar sunuyor.

Danimarka Büyükelçisi Svend Olling, YEGM Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, Türkiye Danimarka İş Konseyi Başkanı Alper Önoğlu açılış konuşmalarında Türkiye’nin yenilebilir enerji potansiyeline ve Danimarka ve Türkiye arasında enerji bakanlıkları arasında yürütülen stratejik iş birliği anlaşmasına değindi. Stratejik iş birliği anlaşması bölgesel ısıtma ve soğutma sektörüne odaklanıyor.

Dünyanın en büyük pompa üreticilerinden Grundfos’un CEO’su Mads Nipper, iş dünyasının enerji verimliliği ve sürdürülebilirlikle ilgili yeni sorumlulukları üzerine ilham verici bir sunum yaptı.

Danimarka Bölgesel Isıtma Derneği’nden Lars Hummelmose, Danimarka Enerji Ajansı’ndan Ole Odgaard, Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği Başkanı Yavuz Aydın, TC Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nden üst düzey konuşmacıların olduğu konferansta katılımcılar bölgesel enerjiyle ilgili bilgiler edindi.

Konferansı destekleyen Danimarkalı firmalardan dünyanın en büyük güneş termal tesisi proje geliştiricisi Arcon-Sunmark, vana üreticisi Broen, enerji verimliliğiyle ilgili çözümleriyle Danfoss, akıllı sayaç üreticisi Kamstrup firmalarının yöneticileri konferansta sunumlarını gerçekleştirdi.

Bölgesel Enerji ve Yenilenebilir Enerji finansmanı konusunda bilgiler Danimarka Exim Bankası, Garanti Bankası ve EBRD Türkiye’den uzmanlar tarafından paylaşıldı.

#enerji, #verimlilik, #enerjisistemleri, #gelecek