Trina Solar, Türkiye’de Tegnatia’ya 40 MW’lık Güneş Enerjisi Modülleri Sağlayacak

Fotovoltaik (“PV”) modüller, çözümler ve servisler alanında global bir lider olan Trina Solar Limited (NYSE: TSL), Türkiye’nin önde gelen Mühendislik, Tedarik ve İnşaat yüklenicilerinden biri olan Tegnatia’ya 40 MW’lık güneş enerjisi modülleri sağlamak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Uluslararası güneş enerjisi sektörü ve yerel PV pazarında önde gelen oyuncular arasında önemli bir güç birliğinin de bir göstergesi olan bu işbirliği, her iki şirketin Türkiye pazarındaki varlıklarını güçlendirirken, TrinaSolar’ın Tegnatia’ya yenilikçi güneş enerjisi PV çözümleri sağlamasına izin verecek.

Anlaşmaya göre Trina Solar, 2016’nın ikinci çeyreğinin sonuna kadar, TSM-PD05 (çok kristalli, 60 hücreli) ve TSM-PD14 (çok kristalli, 72 hücreli) modüllerin teslimatını tamamlayacak. Bu modüller, Mersin, Adana, Konya ve Erzurum bölgelerindeki güneş enerjisi projelerinde kullanılacaklar. Dünyanın en büyük güneş enerjisi PV modülleri tedarikçisi ve global olarak en güvenilir PV modül üreticisi olan Trina Solar, Tegnatia’nın gereksindiği yüksek kaliteli çözümleri sağlama konusunda ideal bir konumda bulunuyor.

2013 yılında kurulan Tegnatia, Türkiye, Yunanistan ve Romanya’da büyük ölçekli güneş enerjisi parklarına yatırım yapan bir Türk yenilenebilir enerji şirketi olan T-Dinamik ile Doğu Avrupa ve İngiltere’de çalışan Yunanistanlı bir inşaat şirketi olan Egnatia’nın ortak oldukları bir şirkettir. Tegnatia, Türkiye’nin geniş bir kesimine güneş enerjisi sağlama ana hedefi ile, orta ve büyük ölçekli güneş enerjisi parklarının tasarım, kurulum ve bakımını kapsayan anahtar teslimi servisler sunmaktadır.

Tegnatia Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tırıs: “Güneş enerjisi alanında global bir lider olan Trina Solar ile yapılan işbirliği bizi çok mutlu etti. Bu projelerin gerektirdiği ürün ve servis kalitesini sağlayabilen güçlü ve güvenilir bir iş ortağına ihtiyaç duyan Türk şirketleri ve tüketicilerden oluşan geniş bir kesime, yüksek kaliteli güneş enerjisi PV modüllerinin avantajlarını sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, gerektiğinde yerel olarak destek verebilen bir iş ortağı arayışındayız. Trina Solar, bu projeleri başarıya ulaştırmaya yardımcı olma konusunda oldukça ideal bir şirket” dedi.

TrinaSolar’da Başkan Yardımcısı ve Avrupa ve Afrika Modül İş Birimi (MBU) Bölge Başkanı olan RongFangYin ise şunları ekledi: “Tegnatia, Türk güneş enerjisi PV pazarında önemli bir oyuncu, bu nedenle bu işbirliğinden çok memnunuz. Bu işbirliği, umut vaat eden Türkiye pazarında önemli bir kilometre taşıdır. TrinaSolar’ın İstanbul’da yapılacak olan SOLAREX fuarında sergileyeceği endüstri lideri modülleri yoluyla, Türkiye’de çok ihtiyaç duyulan güneş enerjisi PV’yinin dağıtımının desteklenmesini ve hızlandırılmasını dört gözle bekliyoruz. TrinaSolar’da odağımız, iş ortaklarımızın güvenebileceği yüksek kaliteli PV teknolojilerini sağlamaktır ve Türkiye pazarındaki son ortaklığımız açısından da büyük bir başarı bekliyoruz” dedi.

7 – 9 Nisan tarihlerinde düzenlenen SOLAREX Istanbul 2016’da Trina Solar ile tanışın, Salon 9, Stand No. G05.

#TrinaSolar #Tegnatia #güneşenerjisi #PV #SOLAREXIstanbul2016