Türkiye’nin ilk 500 kW GES’lerinden biri olan Kıvanç Tekstil GES 4. yılını da sorunsuz geçiriyor

2013’te devreye alınan tesis o dönemin bu büyüklükteki ilk çatı uygulamalarından biriydi. 4 senedir problemsiz çalışan Fronius inverterleri ile donatılmış tesis,  Fronius’un Türkiye’deki ilk referansı olması açısından önem taşımaktadır.

SE_HRPIC_Ref_Adana-03Kıvanç Tekstil A.Ş. firması için 12.000 metrekare alana sahip ve 500 kWp gücünde bir Fotovoltaik çatı sistemi Asunim Türkiye tarafından, 40 adet Fronius IG Plus 150V-3  ve 3840 adet Mitsubishi Mt-130  ince-film panel kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sistem, Türkiye’de ince-film panellerle tasarlanan bu büyüklükteki ilk sistem olma özelliğini taşıyor. Çok yönlü, güvenilir ve yüksek verimlilik özelliklerine sahip 40 adet Fronius IG Plus inverteri, bu FV sistemin kalbini oluşturmaktadır.

Fronius İstanbul Solar Elektronik Bölümü Teknik destek sorumlusu Kerem Çilli; “Uzaktan izleme konusunda gerekli konfigürasyonlar yapılarak projenin ürettiği tüm verilere dünyanın her yerinden erişebilmek mümkündür. Ayrıca uzaktan izleme sistemine bağlı olarak çalışan sensörler ile ortama ait rüzgar, sıcaklık ve ışınım bilgileri de gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmektedir. Sistem normalin dışında bir durum tespit ettiğinde bunu sistem yetkililerine anında mail ya da sms olarak belirtmektedir. Fronius İstanbul olarak kurduğumuz sistemleri sürekli takip etmekte ve sistem yetkilileri ile sürekli temas halindeyiz” açıklamasını kaydetti.

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz “Alanında uzman mühendis ve teknisyenlerin Avrupa standartlarında bir panel kurulumu gerçekleştirdik. Yüksek elektrik fiyatları ve Türkiye’nin güneş enerjisi açısından potansiyeli ülke çapında FV sistemlere yönelik büyük bir talebe neden oldu” şeklinde görüş belirtti.

Kıvanç Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kıvanç, “Enerji üretimimizi artırdık, şimdi solar enerji üretimine yatırım yapıyoruz” diyor ve ekliyor “Bu yatırım gerek tekstil endüstrisi gerekse de enerji üretimi için bir dönüm noktasıdır.”

#Fronius #KıvançTekstil #fotovoltaik #İnverter #GES #IGPlus #enerji #uzaktanizlemesistemi #500kW #AsunimTürkiye #Mitsubishi