1.200 MWp’lik dev güneş paneli fabrikası yakında üretime başlıyor

Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye, önemli bir yatırıma kavuşuyor. Sektörün lider kuruluşlarından Smart Energy Group, stratejik ortağı Fortune 500 firmalarından biri olan SUMEC ile, Gebze’de kurduğu fabrikasında güneş paneli üretimine başlıyor. Tam kapasite çalışmaya başladığında 1.200 MWp üretim büyüklüğünde olacak olan tesis, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikası olacak.

Güneydoğu Avrupa’da ve Türkiye’de kurduğu Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ile yenilenebilir enerji sektörünün lider kuruluşlarından biri olan Smart Energy Group, bu alanda önemli bir yatırımı devreye alıyor. Güneş enerji santralleri kurulumundaki tecrübesini üretime taşıyan Smart Energy Group, stratejik ortağı SUMEC ile beraber, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Tembelova’daki fabrikasında yerli güneş paneli üretimine başlıyor. İlk etapta devreye alınacak 400 MWp’lik 4 hatta, yeni nesil modüller üretecek olan Smart Energy bu yatırımıyla, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve ABD’ye ihracat yapmayı hedefliyor.

Önemli bir ihtiyacı karşılayacak

Tüm dünyada giderek artan yenilenebilir enerji yatırımlarının Türkiye için de cari açığı kapatmaktan milli gelir artışına, istihdam sağlamaktan çevresel faktörlere kadar önem taşıdığına dikkat çeken Smart Energy Group Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, Ağustos 2017 itibariyle üretime başlayacak olan fabrikanın bu konudaki ihtiyacın karşılanmasına önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı. Smart Energy Group’un güneş enerjisi santralleri ile sektörün gelişimini desteklediğini dile getiren Demirdağ, yeni yatırımları konusunda şu bilgileri verdi: “Smart Energy Group olarak 2009 yılından bu yana mühendislik, danışmanlık, satın alma ve inşaat (EPC) firması olarak verdiğimiz hizmetlerin yanı sıra, yatırımcı olarak da güneş enerjisi sektöründe önemli bir tecrübeye sahibiz. Şimdi de üretici kimliğimiz ile güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hak ettiği yeri alması için çalışacağız. Türkiye’nin bu konudaki potansiyelini değerlendirmek ve güneş paneli üretimi konusundaki ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla, GOSB’da 23 bin 500 metrekarelik alanda yer alan fabrikamızı kurduk. 1.200 MWp büyüklüğündeki fabrikamızın, ilk etapta 4 üretim hattından oluşan 400 MWp’lik kısmını devreye alıyoruz. Çok yakın gelecekte, 1.200 MWp’lik tam kapasite ile üretime geçeceğiz. Tüm yatırım planlarımızı buna göre yaptık, fabrikamızı da buna göre dizayn ettik.”

Phono Solar ile iş birliği yapıldı

yenilenebilirGebze’de, Smart Solar Tech fabrikamızda üretilecek ilk yerli üretim panelleri konusunda önemli bir iş birliğine de imza attıklarını açıklayan Demirdağ, “Dünyanın önde gelen Fortune 500 firmalarından olan Sumec bünyesinde faaliyet gösteren Phono Solar markasının üretim haklarını devraldık. Phono Solar gibi bu konuda uzman ve dünya devi bir şirketi, strate 26 haber SEKTÖR Temmuz – Ağustos 2017 1.200 MWp’lik dev güneş paneli fabrikası yakında üretime başlıyor Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye, önemli bir yatırıma kavuşuyor. Sektörün lider kuruluşlarından Smart Energy Group, stratejik ortağı Fortune 500 firmalarından biri olan SUMEC ile, Gebze’de kurduğu fabrikasında güneş paneli üretimine başlıyor. Tam kapasite çalışmaya başladığında 1.200 MWp üretim büyüklüğünde olacak olan tesis, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikası olacak. Smart Energy Group Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ 27 SEKTÖR haber Temmuz – Ağustos 2017 jik ortak olarak Türkiye’ye gelmeye ikna ettik” diye konuştu. Demirdağ, bu iş birliği sayesinde Gebze’deki fabrikalarında tüm dünyada kabul görmüş kalite standartlarında PERC, bifacial, çift-cam gibi yeni nesil modüller üreteceklerini belirtti.

Hedefte Avrupa ve ABD’ye ihracat var

Phono Solar iş birliği ile üretilen güneş panellerinin daha ilk günden uluslararası garanti ve sigorta güvencelerine sahip olduğunu kaydeden Demirdağ, “Üretim bandımızdan çıkacak ilk parti ürünlerin yurtiçinde ve yurtdışında müşterileri hazır” dedi. Üretim planlarını yurtiçi olduğu kadar yurtdışı satışlarına göre yaptıklarını dile getiren Demirdağ, “İhracat konusunda büyük hedeflerimiz var. Türkiye’de ürettiğimiz güneş panellerini Avrupa ve ABD’ye ihraç etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

GES yatırımlarımız sürecek

Smart Energy Group’un GES konusundaki yatırımlarına da
devam edeceğini belirten Demirdağ, bu konuda şunları söyledi: “Halen Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de kendi portföyümüzde GES yatırımlarımız var. Bunların bir kısmı devrede, bir kısmı ise çok yakın zamanda devreye girmek için kurulum aşamasında. Stratejik ortağımız SUMEC ile beraber Türkiye’deki toplam güneş enerji santrali portföyümüz 125 MWp’e yakın. Smart Energy olarak bir yandan anahtar teslim GES kurulum hizmetleri ile sektörün gelişimine destek olurken diğer yandan yatırımcı olarak da faaliyet gösteriyoruz. Mühendislik bilgimiz, titizliğimiz ve tecrübemiz ile yüksek verim alabilen GES’lere imza atıyoruz. Yatırımcısı olduğumuz Kayseri’deki GES’imiz geçen iki yıl sonunda toplamda 4 milyon kWh elektrik üretim değerinin üstüne çıkmayı
başardı ki bu dünyanın sayılı en verimli santrallerinden biri anlamına geliyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı karlı olduğu kadar ciddi bir sosyal sorumluluk görevi olarak da görüyoruz. Bugüne kadar 300’ün üzerinde GES projesinde çalıştık. Güneş enerjisi alanında teknik danışmanlıktan mühendislik hizmetlerine, satın almadan inşaata, işletme ve bakım hizmetlerinden finansman ihtiyacına kadar yatırımcılara destek veriyoruz.”

#gunespaneli, #ihtiyac, #yatirim