Güneş paneli üretiminin gelişmesi için Ar-Ge ve inovasyon yatırımları yapılmalı

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de güneş paneli üretiminin gelişmesinin, Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına ve nitelikli insan kaynağına yapılacak yatırımlara bağlı olduğunu söyledi.

Merkezi Çin’de bulunan, dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Yingli Solar, Enerji Fuarcılık tarafından Adana düzenlenen 7. Türkiye Enerji Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin ikinci gününde düzenlenen “Güneş Enerjisinde Trendler ve Türkiye İçin Yol Haritası” konulu bir oturum düzenlendi. Oturuma Yingli Solar Türkiye Üke Müdürü Uğur Kılıç, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, EnerjiSA İş Geliştirme Müdürü İbrahim Erden ve Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir katıldı.

Türkiye’nin güneşi iştah kabartıyor

Türkiye güneş enerjisi pazarının hala pek çok şirketin iştahını kabarttığına dikkat çeken Uğur Kılıç, eskiden yenilenebilir enerji dendiğinde akla ilk önce rüzgâr enerjisinin geldiğini belirterek, “Güneş enerjisi artık başlıca bir enerji konusu oldu. Yingli Solar olarak Türkiye’de 4 yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu süreçte pek çok başarılı projeyi hayata geçirdik” dedi.

Ar-Ge tek çatıda toplanmalı

Türkiye’de yerli güneş paneli üretimi ile ilgili gelişmelere de değinen Uğur Kılıç, “Panel üretmek kolay gibi görünüyor ancak yüksek teknoloji gerektiriyor. Özellikle hücre teknolojileri ve film teknolojileri gerçekten iyi bir know-how ve yatırım gerektiriyor. Bu yatırım için de Ar-Ge çalışmaları çok önemli. Türkiye’de güneş paneli üretiminin gelişmesi için Ar-Ge çalışmalarını bir çatı altına toplamak gerekli” şeklinde konuştu.

İnovasyon ve insan kaynağı şart

Uğur Kılıç şöyle devam etti: “Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra inovasyon ve insan gücü ciddi bir önem taşıyor. Enerji mühendisliği alanında çalışanların kendilerini Ar-Ge çalışmalarına kanalize etmeleri ve uzmanlaşmaları uzun vadede Türkiye’ye yarar sağlayacaktır.”

Uğur Kılıç ayrıca güneş paneli dışında yer alan diğer ekipmanların da desteklenmesi gerektiğini, yan sanayi üretiminin önemli olduğunu, cam, inventer, çerçeve gibi parçaların da uluslararası standartlara uygun üretimini, Türkiye’nin başarıyla gerçekleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

#Güneşpaneli #Güneşpaneliüretimi #ArGe #inovasyon #YingliSolar

3 yorum

 1. Kılınçarslan koçak

  Devlet istemiyor firma kurdum ciddi uygulamada bulundum Web sitemde görebilirsiniz. Çok zarar ettim KDV vergisini dahi oranını indirmedi ne uğraşıyorsunuz hükümet istemiyor. Saygılar kılıncarslan

 2. Hücre üretimi yapabilecek kapasite ve kabiliyette bir çok orta ve büyük ölçekli firma varken neden hale ciddi anlamda bir arge üretim tesisi olmaz.

  Ben bu duruma anlam veremiyorum. Güneş panelini ürettik zannediyoruz, ancak sadece montajcılıktan başka birşey değil. Devlet desteği neredeyse yok gibi. Daha bor, doğalgaz ve kömür deniyor. Fotovoltaik lafını hiçbir siyasetciden duymadım. Yenilenebilir enerji denilen bir kurum kurulmuş ama boşa. Devlet bari Aselsan gibi bir kuruluşa hücre üretim görevini verse de Dünya Solar hücre neymiş görse.

  Durum vahim malesef…

 3. ledli solar aydınlatma

  Bu yıl solarex fuarı çok güzel olacak gibi. Bizde olacağız inşallah. Katılamıyoruz ancak ziyaret edeceğiz. Herkese iyi çalışmalar 🙂