Bin megavatlık Karapınar Güneş Santrali’ni Kalyon – Hanwha Grubu Yapacak

Bin megavatlık Karapınar Güneş Santrali’ni Kalyon – Hanwha Grubu yapacak. Enerji Bakanı Berat Albayrak “Bu ihale, devrim niteliğindedir. Yenilenebilir enerjide çok kritik bir kavşaktır” dedi

Osman Çobanoğlu ANKARA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, son zamanların en büyük projelerinden birini daha hayata geçiriyor. Konya Karapınar’da 1000 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali ihalesi yapıldı. Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine; Limak – CMEC – Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyon – Hanwha Grubu, Çalık Enerji – Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu katıldı. Kilovatsaat başına en düşük teklifi 6,99 dolar/cent ile Kalyon – Hanwha Grubu verdi. Söz konusu grubun kuracağı bin megavatlık santralden üretilen elektrik enerjisi, 15 yıl boyunca, teklif verilen fiyat üzerinden değerlendirilecek. 36 ay içinde santralden elektrik üretimi başlayacak.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Bugün itibarıyla güneş enerjisinin çılgın projesi diyeceğimiz, dünya üzerinde kurulu en büyük fotovoltaik saha dediğimiz, bin megavatlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Burada 1,3 milyar doları aşacak bir yatırımın ötesinde, artık Türkiye’de güneş enerjisinde teknoloji üreten, Ar-Ge yatırımını da yaparak hem iç piyasada değerlendirilecek hem de bölgeye ihraç edilecek bir sürecin başlangıcına şahitlik etmiş olduk. Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilecek bir enerji sektörünün önü de ardına kadar açıldı. 19,5 cent olarak uygulanan bu enerjinin maliyetini 6,99 cente düşerek, tarihî bir başarıyı yakaladık” dedi.

BİNDEN FAZLA İSTİHDAM
Önümüzdeki aylarda benzer bir ihalenin de rüzgâr enerjisinde yapılacağı müjdesini veren Bakan Albayrak, “Karapınar YEKA projesi ile, binin üzerinde personelin istihdamı da sağlanmış olacak. Kriz tellallarına, Türkiye’yi dar kalıplara sokmaya çalışanlara rağmen ‘yerli kömürü de, güneşi de yapacağız’ dedik. Birileri ne derse desin, biz çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

600 BİN EVİ AYDINLATACAK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Konya’nın Karapınar ilçesindeki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı’nda (YEKA) hayata geçirilecek proje, 2.5 milyon kişinin (yaklaşık 600 bin hane) enerji ihtiyacını karşılayacak. Enerjide dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacak proje, kendi alanında dünyanın en büyük santrali olacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ

1- Karapınar: 1000 MW (Türkiye)
2- Dam Solar Park: 850 MW (Çin)
3- Solar Star: 579 MW (ABD)
4- Topaz Solar : 550 MW (ABD)

#Binmegavat, #KarapınarGüneşSantrali, #Kalyon, #Hanwha, #GüneşEnerjisi, #YenilenebilirEnerji, #Fotovoltaik, #Konya

4 yorum

 1. we are looking for installation companies for the construction of two (2) photovoltaic plants of 200 mega and 400 mega
  Please reply as soon as possible
  Communication language with me: French, Italian
  thank you

  Ben Othman
  0021693171957

 2. We are looking for installation companies for the construction of two (2) photovoltaic plants of 300 mega in Albania.
  Please reply as soon as possible
  Communication language with me: English, Turkish.
  thank you