Trina Solar güneş panelleri Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projelerinden birinde tercih edildi

Trina Solar Limited (TSL), fotovoltaik güneş panelleri, güneş enerjisi çözüm ve hizmetleri sunan dünya çapında lider üretici olup, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projelerinden birisi için toplam 8,8 MWp çıkış gücünde fotovoltaik güneş paneli tedariği gerçekleştirdi.

Yahyalı Güneş Enerji Santrali (Kayseri) Ağustos 2016’da şebekeye bağlanmış olup, santralin yaklaşık olarak yılda 12.500 MWh elektrik üretimi yapacağı öngörülüyor. Bu miktar 2.000 hanenin elektrik ihtiyacına denk gelmektedir.

Santrale, Trina Solar firmasına ait 33.800 adet polikristal 60 hücreli 260W gücündeki Honey serisi panelin (TSM-PC05A) kurulumu yapılmış olmakla birlikte, tesis, an itibariyle Türkiye‘deki en büyük 10 güneş enerjisi projesinden birisi olarak kabul edilmektedir. Santral, İç Anadolu’da Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde 160.000 m2 alan üzerine kurulu bulunmaktadır. Projeyi yenilenebilir enerji projeleri konusunda uzman olan Citus Power firması geliştirirken, aynı zamanda EPC (Mühendislik-Satınalma-İnşaat) rolünü de üstlenmiştir.

Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından finanse edilen projenin planlama aşaması 2014 yılının sonunda başlamış ve 2015 yılında ise TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi) tarafından proje onayını almıştır. Trina Solar, planlandığı gibi panellerin teslimatını 2015 son çeyreği ve 2016 ikinci çeyreği arasında çeşitli kurulum aşamaları içinde yapmıştır. Kurulum 2016 yaz aylarında tamamlanmış olup, tesis Ağustos ayından beri şebekeye enerji vermektedir. Santralin ürettiği elektrik, devlet tarafından on yıl boyunca Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması kapsamında satın alınacaktır.

Cihan Kıykaç (Citus Power İş Geliştirme Direktörü), “Citus Power olarak kendi projelerimize yatırım yapıyor; rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi sistemleri planlıyor, geliştiriyor, kuruyor ve işletiyoruz. Vizyonumuz ve hedefimiz, bu projelerin her adımında, sektördeki uzmanlıklarında en iyi olduklarını ispatlamış iş ortaklarıyla çalışma doğrultusundadır. Bu anlayışla hareket ederek, güneş panellerinin güneş enerjisi santrallerindeki en önemli bileşen olduğunun bilinciyle, bu önemli projede Trina Solar ile birlikte çalışmaya karar verdik“, diye açıklıyor ve ekliyor, “Trina Solar’ın güneş panellerinin kanıtlanmış kalitesi, elektrik üretim performansı ve Tier-I düzeyindeki panel üreticileri arasındaki lider konumu, kararımızdaki en önemli etmenler olmuştur. Trina Solar’ın mali gücü, uzun vadeli bir yatırımda garanti koşullarının sağlanması bakımından kendilerini güvenilir bir iş ortağı olarak temin etmektedir.”

Projeyle ilgili konuşan Doruk Özülü (Trina Solar Ülke Müdürü, Türkiye); “Citus Power’ın profesyonel ekibiyle, gelişen Türkiye güneş enerjisi pazarında bu kadar önemli ve büyük bir projede işbirliği yapmak bizi oldukça memnun etmiştir”, diyor ve ekliyor, “Sadece panellerimizi tercih ettikleri için değil, aynı zamanda projenin başarılı biçimde hayata geçirilmesindeki güzel ekip çalışması için de Citus Power’a teşekkür ediyoruz. Citus Power’ın ticari, teknik ve hukuki alanlardaki tecrübesi, Türkiye pazarına daha verimli biçimde güneş paneli tedariği sağlamamıza yardımcı olmuştur.”

 

#TrinaSolar #Solar #güneşpanelleri #panelleri #güneşenerjisi #proje

Bir yorum

  1. Ali refik Ertekin

    Solar panel konusunda Markalı ve Kaliteli ürünlerin Ülkemize gelmesi yatırım yapması çok güzel. Bunu Solarex 2017 fuarında gözlemledim ve çok memnun oldum. Tüm katılımcılarıı kutluyorum bu çabalarından dolayı
    Bu sektörde her geçen gün destekler ve yatırımda güvence sağlandıkça yeni yatırımlar ve güzel projeler ortaya çıkacaktır. Çünkü Ülke olarak yeterince Enerji kaynaklarımızı verimli kullanamıyoruz. Enerji açığımız fazla o yüzden. Bu adımlar çok önemli .
    Enerji bakanlığının bu yöndeki ve çaba ve desteklerinden dolayı kutluyorum
    Daruma Renewable Energy