ABB’nin yeni mikro şebeke teknolojisi uzak bölgeleri ve işletmeleri aydınlatıyor

ABB, güneş enerjisini toplayan ve bataryaya enerji depolaması sağlayan yeni entegre mikro şebeke çözümü MGS100 ile uzak bölgelere ekonomik, güvenli ve güvenilir elektrik sağlıyor.

Zor şartlarda çalıştırılmak üzere tasarlanan MGS100, uygun maliyetli ve güvenilir elektriğe erişim sağlamak için mücadele eden yerlerde yaşamları ve işletmeleri iyileştirme becerisine sahiptir. Ölçeklenebilir sistem, sosyal ve ekonomik gelişme sunmak amacıyla ana şebekeye bağlı olmayan uzak yerlere elektrik sağlamak için, çok sayıda güç kaynağına ya da tutarsız bir şebeke kaynağı kullanan küçük ticari ve endüstriyel tesisler için güvenilir yedek güç olarak kullanılabilir. MGS100, sürdürülebilir bir mikro şebeke için gereken bütün bileşenleri tek bir cihaz içerisinde bir araya getirerek bu olanağı çok yönlü ve esnek hale getirir ve ayrıca fotovoltaik [PV] sistemler ve bataryalar gibi kaynaklardan ihtiyaca göre faydalanabilir. Gün içerisinde büyük miktarda güneş enerjisi kullanmaya öncelik veren MGS100, hava karardıktan sonra batarya
moduna geçer ve batarya biterse gecenin geri kalanında sadece bir AC jeneratörü kullanır. Gün boyunca üretilen fazla enerji, bataryaları şarj etmek için kullanılır. Şebeke ve mikro şebeke arasındaki kesintisiz geçiş, şebeke çalışmadığı zaman işlemlerin devam edebilmesine olanak verir ve batarya enerjisinin depolanabilme olanağı, yere elektrik şirketlerinden elektrik satın alma gereksinimini minimuma indirir. Tek bir konteynır içerisinde yer alan MGS100, üç güç derecesine sahiptir: 20kW, 40kW, 60kW nominal yük gücü. Fabrikada test edilen ve dahili DC ve AC bağlantı kutuları ürünü bağlanmaya hazır hale getirdiği için kurulum hızlı ve kolaydır. Uzaktan izleme sisteminin avantajı sayesinde, hayati öneme sahip hızlı tanılama her zaman kullanıma uygun haldedir ve bakımı çok kolaydır. Modüler ölçeklenebilir tasarım, kapasitenin gerektiği zaman gerektiği kadar artırılabileceği ve ihtiyaç olması halinde şebekeye dahi bağlanabileceği anlamına gelir. ABB’ nin Elektrifikasyon Ürünleri Başkanı Tarak Mehta’ya şöyle diyor: “ABB olarak, toplumdaki herkesi desteklemek için en son teknik gelişmeleri kullanmak ve çoğu zaman uzak ve ulaşılması zor topluluklara yeni bir fırsat dünyası yaratmak konusunda kararlıyız. MGS100, ekonomik ve güvenilir güce erişimin gerçek olmasını sağlayan, yaşamı değiştiren fırsatlar yaratan, temel yaşam standartlarını iyileştiren ve ekonomik kalkınmanın önünü açan türünün ilk mikro şebeke çözümüdür.”

#mikro, #bölgeler, # ekonomik