Enerji depolamaya ilgi artıyor

“Solarex’in sadece Türkiye’de değil, EMEA’da da solar odaklı en önemli fuar olduğuna inanıyorum.”

Üretilen solar enerjinin fazlasının depolanması noktasında önem teşkil eden depolama sistemleri son dönemin en popüler konularından. Bu noktada yeni pazarlara dokunma hususunda kapsamlı bir küresel iletişim ağına sahip olan IBESA, firmalara ihtiyaçlarına uygun rehberlik hizmeti sunuyor. Global arenada gücünü kanıtlamış olan ve Solarex İstanbul destekçileri arasında yer alan IBESA’nın Yönetici Ortağı Eren Engür ile depolama sistemlerindeki son teknolojileri ve bölgesinin en güçlü solar fuarı hakkında konuştuk.

Küresel enerji depolama sistemlerinde kullanılan en son teknolojiler nelerdir?

Katı hal bataryaları, akış bataryaları, volanlar, basınçlı hava enerji depoları, termal, pompalı hidro, enerji depolama sistemleri için ana teknolojilerdir. Enerjinin üretimi için birçok yolumuz var ve şimdi spektrumu genişletmek ve gerçek teknolojileri geliştirmek zorundayız.

Depolama teknolojilerinin önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Basitçe enerji döngüsündeki boşluğu dolduruyor ve insanlığın hayallerini gerçekleştiriyor. Sonunda, enerjiyi mümkün olan şekilde depolayabiliyoruz ve elektrikli taşıt, konut, ticari ve diğer birçok tüketim noktasında kullanabiliyoruz.

Çözüm ortaklarınıza sunduğunuz avantajlar nelerdir?

IBESA olarak, bilgiyi paylaşmak, deneyimi aktarmak ve Battery & Storage Technologies’in etkin kullanımı ile yarın daha iyi bir hale getirmek için şirketleri, organizasyonları ve diğer tüm ilgili tarafları bir araya getiriyoruz.

4-6 Nisan 2019 tarihlerinde 12. kez düzenlenecek olan Solarex İstanbul Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

16 yılı aşkın bir süredir sektörde bir Solar Professional ve EMEA deneyimi olan Solarex’in sadece Türkiye’de değil MEA’da da solar odaklı en önemli fuar olduğuna inanıyorum. Bu, farklı uluslararası güneş oyuncularının çatısı altındaki 12. Solarex’im olacak ve uzun yıllar boyunca sabırsızlıkla beklediğim bir fuar olacak.

Türkiye’deki güneş enerjisi sektörünün temsilcilerine vermek istediğiniz herhangi bir mesaj var mı?

Biz büyük bir aileyiz ve gelecek yıllarda gerçekten sürdürülebilir bir güneş piyasası geliştirmek için yan yana çalışmaya devam etmeliyiz.