MESIA, WFES’te 2019 Güneş Ödülleri kazananlarını açıkladı

“Bölgede çok büyük güneş enerjisi olanakları var, çünkü birçok proje halen teklif aşamasında…”

MENA bölgesinin tanınan ilk ve en saygın güneş enerjisi derneği olan MESIA, güneş enerjisi pazarındaki kilit oyunculardan oluşan bir yönlendirme komitesine sahip. Birçok prestij ödülü kazanan ve MENA bölgesi önde gelen hükümet yetkilileri tarafından kabul edilen MESIA, güneşle ilgili her konuda firmalara güvenilir bir rehberlik sağlıyor. Bölgedeki güneş enerjisi endüstrisinin yeniliklerini ve en iyi uygulamalarını ödülle kutlayan MESIA’nın Etkinlik Direktörü Micheline Thienpont’un Türk solar sektörüne önemli mesajları var.

MESIA’nın yakın zamandaki faaliyetleri nelerdir?

MESIA, Ocak ayında WFES sırasında 2019 Güneş Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı.

Yıl bazında verilen bu ödüller, bölgedeki güneş enerjisi endüstrisinin yeniliklerini ve en iyi uygulamalarını kutluyor.

Toplamda, birkaç sektörde rekabette 11 ödül vardı.

Bu ödül töreni, Orta Doğu’daki güneş enerjisi endüstrisinin büyümesi ve önemi için bir platform görevi görüyor. Güneş enerjisi endüstrisinin tüm alanlarına odaklanan ödüllerin amacı, Orta Doğu güneş sektörünün sunduğu en parlak ve en iyinin bir işareti olmak amacıyla iyi uygulamaları, profesyonellik, kalite, güvenlik ve yeniliği tanımak ve kutlamaktır.

Ödül seçimi, dünyanın dört bir yanından gelen 7 jüriden oluşan bir panelle yapıldı. Bu jüri güneş, yenilenebilir enerji ve iş dünyasındaki endüstri uzmanları ve liderlerinden oluşuyordu.

Kasım ayının başlarında, MESIA 7. Ticaret Misyonunu da yürütmüştür. Kahire’de düzenlenen kapsamlı iki günlük etkinlik, delegelerin bu önemli güneş pazarında seyahat yönünü daha iyi belirlemelerine ve hükümet, ana şirketler, geliştiriciler ve bankalar dahil olmak üzere iş için önemli olanlarla bağlantı kurmalarına yardımcı oldu.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın güneş enerjisi cazibe merkezleri (avantajları) nelerdir?

  • ME ülkeleri, her yıl MW ihaleleri ve dağıtım projelerinin yanı sıra faydalı ölçekli projeler için önümüzdeki 10 yıl boyunca şebekeye bağlantı açısından çok net bir şekilde sunulabilen güneş planları belirlemiştir.
  • ME ülkeleri, Güneş Stratejileri uygulamasına ilişkin gerçek düzenlemeleri ve yasaları koymuşlardır. BAE, Ürdün, Mısır ve Umman gibi ülkelerde bu çok açık. KSA gerekli düzenlemelere sahiptir ve ticari ve endüstriyel güneş enerjisi de dahil olmak üzere dağıtılmış güneş için ek düzenlemeler konusunda ince ayarlamalar yapmaktadır.
  • Sonuç olarak, MENA bölgesindeki yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırım, çeşitli ülkelerin uyguladığı temiz enerji hedefleri ve güneş enerjisi maliyetindeki çarpıcı düşüşler göz önüne alındığında daha yakın zamanda büyüdü.
  • Yenilenebilir projelerine verilen desteğin çoğu, bu projeleri önermek ve finanse etmek için kalkınma finans kurumlarının (DFI’lar) istekli olmasının sağladığı devlet destekli programlardan geldi. Örnek olarak, Dünya Bankası Grubunun borç verme kolu Uluslararası Finans Kurumu (IFC), gelişmekte olan pazarlardaki (5 GW güneş ve 4 GW rüzgar) 250 yenilenebilir enerji projesi için yaklaşık 6 milyar dolar sermaye sağlamıştır.

Bu bölgelerde faaliyet göstermek isteyen şirketler için MESIA’ya üye olmanın avantajları nelerdir?

MESIA’ya katılmanın şirketlere birçok avantajı var. Amacımız, yüksek düzeyde ağ oluşturmak ve iş fırsatları sağlayarak şirketlerin bölgedeki işlerini büyütmelerine yardımcı olmaktır. MENA bölgesinde, tüm endüstri etkinlikleri için sponsorluk ve konuşma olanakları sunan ticari misyon, etkinlikler ve güneş odaklı atölye çalışmaları düzenliyoruz.

MENA bölgesinde yazdığımız raporlar ve haberlerle güneş enerjisi endüstrisinin sesi olarak, bölgesel güneş Ar-Ge’si, yenilenebilir enerji, piyasa değerlendirmeleri ve ilgili diğer birçok bilgi ile ilgili yıllık Outlook Raporu ve aylık bültenler hazırlıyoruz.

Bir üye olarak, web sitemizdeki üyelerin teklif verebilecekleri ihalelere erişim sağlayan “yalnızca üyeler” bölümüne de erişiliyor. Bu teklifler MENA bölgesinin her yerindendir ve tüm evraklarla birlikte iletişim bilgileri sunulur.

Pazarlama ve görünürlük açısından, üyelere, aylık bültenimizde yer alacak VIP, CEO, Yönetici vb. olan “Kim Kimdir” röportajımıza katılma imkanı sunuyoruz. Ayrıca şirketlerin haberlerini, makalelerini ve bültenlerini de bu yöntemle paylaşabiliyorlar.

MESIA ile işbirliği yaparak, kendi başlarına ya da ortak olarak kendi etkinliklerini oluşturmak isterlerse, üyelere lojistik ve pazarlama konusunda da yardımcı oluyoruz.

Son olarak, otellerde, sergilerde ve endüstri etkinliklerinde çok sayıda indirim sunuyoruz.

Türkiye’deki güneş enerjisi sektörünün temsilcilerine vermek istediğiniz herhangi bir mesaj var mı?

  • Bölgede çok büyük güneş enerjisi olanakları var, çünkü birçok proje halen teklif aşamasında: 150 MW CREG PV IPP ve Cezayir’de 50MW Solar PV EPC, Bahreyn’de 100 MW Askar PV IPP, batı Nil’de 1000 MW IPP & Mısır’da Kom ombo, Kuveyt’te 1500 MW, Fas’ta 800 MW, Umman’da 500 MW, Ürdün’de 150 MW, Tunus’ta 570 MW.
  • Türk geliştiriciler ME güneş enerjisi stratejisinden ve programlarından yararlanabilir. Güneş enerjisi tamamen IPP kuralları altında çalışmaktadır ve bu da özel sektöre ME güneş enerjisi projelerine yatırım yapma konusunda harika bir fırsat sunmaktadır. Türkiye, yaklaşmakta olan tekliflerde teklif verebilecek birçok başarılı küçük ve büyük geliştiriciye sahiptir.
  • Türk EPC’leri ve sistem entegratörleri, ME’de uzun bir başarı geçmişine sahiptir; özellikle Suudi, Irak ve Türkiye’den gelen güneş EPC’leri gibi ülkelerde, özellikle Hint EPC’lerinin hâkim olduğu gelecek ihalelerden yararlanabilirler.
  • Güneş ışınım oranı yüksek bir bölge olan MENA, sunulan teşvik ve uygulanan mevzuatlar açısından da Türk EPC’leri için caziptir. Bu potansiyeli keşfederek bölgede faaliyet gösteren firma sayısı hızla artmakta…