Prysmian Kablo kalitesiyle ses getiriyor

“Fotovoltaik sistemlerde solar kabloların insan vücudundaki kılcal damarlar gibi çok kritik görevleri vardır.”

2011 yılında Draka ile birleşmesinin ardından Haziran ayında General Cable hisselerini devraldığını açıklayan Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notunu 91,76’ya yükseltti. “Kurumsal Yönetim Derecelendirme” performansında üst üste 8’inci yıl gösterdiği artış ile bu konudaki istikrarını sürdüren Prysmian Kablo, 91,76 notu ile İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi’ne en üst düzeyde dahil edilmeye bir kez daha hak kazandı.  Bilişim 500’den Donanım Alt Kategorileri ve Bilişim 500 Plus kategorilerinde ödül alan Prysmian Kablo’nun CEO’su Erkan Aydoğdu, Türkiye’nin dijital dönüşümünü önemsediklerini ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Öncelikle Bilişim 500’den iki dalda ödül aldınız. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” araştırmasının sonuçlarına göre “Donanım Alt Kategorileri” ve “Bilişim 500 Plus” kategorileri olmak üzere 2 dalda birincilik ödülünün sahibi olduk. Prysmian Kablo olarak; sektördeki başarılarımızı artırmaktan ve “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” araştırmasında 2 dalda birincilik ödülü almaktan dolayı oldukça mutluyuz. ‘‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’’ misyonumuzdan yola çıkarak, Türkiye’nin dijital dönüşümünü önemsiyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

 

Ülkenin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği ve çoğu firmanın yatırımlarını askıya aldığı bir dönemde siz 3 Milyar dolarlık bir yatırımla General Cable hisselerini satın aldınız. Bu yatırımla ilgili detayları paylaşır mısınız?

Öncelikle olası bir yanlış anlaşmayı düzeltmek adına hatırlatmak isterim ki, General Cable hisselerini alan Prysmian Group’tur, yani Prysmian Kablo olarak bu büyük grubun Türkiye’deki operasyonunu yürüten biz değil.

Dünyanın kablo ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Prysmian Group’un gerçekleştirdiği satın alma global pazarda oldukça ses getirdi ve bugün dünya kablo sektöründe açık ara lider konumda. Dünya kablo sektöründe ideal bir uyum ortaya çıkaran bu birleşme, sektörün gelecekteki fırsatlarını değerlendirmek ve zorluklarını karşılamak için iyi bir konumda bulunmamızı sağlıyor. Bu imza neticesinde, dünya kablo sektörüne çok daha güçlü bir ürün ve hizmet yelpazesi ile inovatif çözümler sunmaya devam edeceğiz. Sektördeki sağlam duruşumuz ile ilerlediğimiz başarı yolumuzda daha güçlü ve sağlam adımlar atacağız. Prysmian Kablo olarak, böyle büyük bir grubun parçası olmaktan ve bu süreçler içerisinde yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz.

 

‘Türkiye’yi yarınlara bağlıyoruz’ mottosuyla birçok proje gerçekleştirdiğiniz enerjik bir yıl geçirdiniz. Solar sektöründe ürün tedariki noktasında öne çıkan projeleriniz neydi? Belirlenen hedefleri ne ölçüde gerçekleştirdiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynakları her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Bunlar arasında, güneş enerjisi son yıllarda yükselen trendi ile dikkat çekiyor. Güneş enerjisi kapasitesinin artışı da bunun en net göstergesi. Sadece 2018 özelinde değerlendirirsek, bu sene güneş enerjisi sektörü önümüzdeki senelere hazırlık yapmak için mola verdi diyebilirim. Biz ülkemizde güneş enerjisinin geleceği olduğunu düşünüyoruz ve yatırımlarımızı ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Fotovoltaik sistemlerde solar kabloların insan vücudundaki kılcal damarlar gibi çok kritik görevleri vardır. Prysmian Kablo olarak, solar kablolarımız ile hem dünyanın hem de işletmelerin yararına olacak yenilenebilir endüstri ortağı projeler sunmayı amaçlıyor; endüstrimize inovatif çalışmalarla katkıda bulunuyoruz.

Bir güneş enerjisi santralinde kullanılan ve dış etkilere en çok maruz kalan solar kabloların ilgili uluslararası standartlara uygun olması, uyması gereken şartlar, kabloların seçim kriterleri ve en önemlisi kalite sürdürülebilirliği santralin ömrü ve verimliliği açısından çok önemli. Almanya’nın test ve belgelendirme kuruluşu VDE uygunluğu ile sertifikalandıran, EN normlarına uygun ürünlerimizi Türkiye pazarına da sunuyoruz. Dünyanın en büyük kablo üreticisi olarak, 2000’li yılların başından bu yana tüm dünyada güneş enerjisi kablolarıyla ilgili elde ettiğimiz bilgi birikimini, tecrübemizi ve kaliteli ürünlerimizi Prysmian Group olarak Türkiye pazarına da sunmaya devam ediyoruz.

Ar-Ge merkeziyle inovasyona yatırım yaptığınızı duyurmuştuk. Yakın zamanda enerji sektörüne sunmaya hazırlandığınız yeni bir ürün var mı?

Prysmian Kablo olarak Ar-Ge bizim en önem verdiğimiz yatırım alanlarımızdan biri. Mudanya’da bulunan Ar-Ge merkezimiz, Türk kablo sektörünün ilk ve tek Ar-Ge merkezi olarak öne çıkıyor. Merkezimiz, 5 bin metrekare alanda 6 bölümden oluşuyor. Ar-Ge merkezimizde; malzeme teknolojileri laboratuvarı, yanma test laboratuvarı, enerji kabloları test laboratuvarı ve telekom ve fiber kabloları test laboratuvarının yanı sıra tasarım ve inovasyon ofisi ile proses tasarım ve prototip geliştirme ofisleri bulunuyor. Ar-Ge Merkezi çalışmalarımıza yıllık yaklaşık 5 milyon TL ayırıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu konudaki yatırımlarımızı yüzde 25 artırmayı hedefliyoruz. Bugün itibariyle, Mudanya Ar-Ge merkezimizde uluslararası 1 adet alınmış patentimiz ve 7 adet patent başvurumuz bulunmaktadır.

2018 yılı başında başladığımız, solar kablo, Rolling Stock, özel demiryolu kabloları, OGP sektörü için Enstrümantasyon kabloları, Minitüp fiber optik kabloları gibi farklı alanlardaki çalışmalarımıza hız kesmeden önümüzdeki dönemde de devam etmeyi planlıyoruz. Ayrıca, inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Her daim, 35 kişiden oluşan uzman kadromuz ile yüksek performanslı, verimliliği ve güvenliği ön planda tutan inovatif çözümler üretmeyi sürdürüyoruz.

 

Ekonomik parametreler ve enerji ihtiyacı baz alındığında hedef pazar olarak nitelendirdiğiniz bir bölge var mı?

Bizim de bir parçası olduğumuz Grubumuz genelinde, şu an itibariyle 50’den fazla ülkede 112 fabrika var. Dolayısıyla dünyanın her bölgesine hizmet verme imkanına sahibiz. Ancak Grubun Türkiye operasyonu Prysmian Kablo olarak bize delege pazarlar hem coğrafi olarak ülkemize yakın hem de lojistik/gümrük avantajı olan ülkeler. Dolayısıyla öncelikli hedefimiz bu pazarlar ve biz bu pazarlarda aktif olarak yer alıyoruz. Ancak bize delege olmayan pazarlardan herhangi bir talep gelmesi durumunda da, Grubumuz içerisindeki diğer fabrikalarla iletişime geçerek hızlıca hizmet verebiliyoruz. Bu da bizi her açıdan şanslı kılıyor.