Sektörün devleri 2019 yılında yine ve sadece Solarex İstanbul’da

Giants of the sector will be again and only in Solarex İstanbul in 2019…
12th International Solar Energy and Technologies Fair “Solarex Istanbul” is getting ready to host the world giants with the slogan of “Sun For All, All For Sun”. A large number of professional visitors, as well as the participation delegations coming from around the world will participate in the fair to be held at the Istanbul Expo Center between the dates of 04th and 06th April 2019. The companies that will participate in 12th Solarex Istanbul Fair, the preparations of which continue at full speed, have to book their places as soon as possible. The Fair will host the arena, in which various matters related to solar energy production in Turkey and in the world will be discussed. The purpose of the fair to be executed by the Voli Fuar is to evaluate the solar energy resources and solar energy markets with their all dimensions, to create an environment in which the latest developments and applications can be discussed and talked over in a lot of ways, and new products will be exhibited by the professional visitors. Solarex Istanbul, to which visitors come from particularly Turkey, and European countries such as England (UK), Germany, Italy, Austria, as well as Russia, Turkic Republics, the Middle East, the Far East and North African countries, is expected to be visited by a large number of proffesionals from worldwide also this year. Great media support for Solarex 2019! Media collaborations were made with important portal, media, fairs and associations of the sector. Solar Novus Today, ENF Solar, Guangzhou Int’l Solar PV Exhibition, Inter Solar Europe, Inter Solar North America and PV Magazine can be counted as some of them. Apart from these, participations are also made in important fairs of the sector all over the world as Solarex.

We invite the entire sector to the most important meeting of the solar energy world… Solar energy Technologies, the prevalence of which continues to increase in Turkey, has its first specific fair with the Voli Fuar. The fair, which was held in March of 2008 the first time, held in First trade fair held, is the first and only event that reveals the the last point that the solar energy systems of Turkey has come and allows the flow of information,… Solar Energy Fair, which targets to offer the quite new expansions to Energy sector, brings together the leaders of the sector in Istanbul to revive the sector with its organizations and to take advantage of rich solar energy sector of Turkey. Especially in the summer months, in the period, when both solar energy and the need for cooling are at the highest level, the renewable energy is the sector that moves forward without being affected by the global crisis, the issue of today. Turkey, which is ready for new investments in every aspect, moves forward too fast with new energy projects, and continues to increase the importance of the sector each passing day. Solar Energy and Technologies Fair “Solarex Istanbul” going toward a fast growing audience mass in Turkey, is an organization growing each passing day and it proceeds its own way also in the next period with intense interest and participation of both domestic and foreign companies. Many companies, which are the participants of Solar Energy and Technologies Fair, stated that they are closely following up the developments in Europe and in the world, said that they came together thanks to this fair and that they could make bilateral negotiations in “Solarex Istanbul” on new investments and a number of positive developments will occur related to the sector for the forthcoming years after these negotiations.

Sektörün devleri 2019 yılında yine ve sadece Solarex İstanbul’da
12. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı “Solarex İstanbul”, “Sun For All, All For SunHer şey İçin Güneş, Güneş İçin Her şey” sloganıyla, dünya devlerini ağırlamaya hazırlanıyor. 04 – 06 Nisan 2019 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuara, çok sayıda profesyonel ziyaretçinin yanı sıra, dünya genelinden katılacak alım heyetleri iştirak edecek. Hazırlıkları son hızla devam eden, 12. Solarex İstanbul’a iştirak edecek firmaların, bir an önce yerlerini ayırtmaları gerekiyor. Fuar, dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisi üretimine ilişkin çeşitli konuların tartışılacağı arenaya ev sahipliği yapacak.

Voli Fuar tarafından gerçekleşecek olan fuarın amacı, güneş enerjisi kaynaklarının ve güneş enerjisi piyasalarının tüm boyutları ile değerlendirilmesi ve en son gelişmeler ile uygulamalarının pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği, yeni ürünlerin profesyonel ziyaretçisine sergileneceği bir ortam oluşturmak. Türkiye başta olmak üzere İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri ile Rusya, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden ziyaretçilerin geldiği Solarex İstanbul’u bu yıl da dünya genelinden çok sayıda profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. Solarex 2019’a büyük medya desteği! Sektörün önemli portal, medya, fuar ve dernekleri ile medya iş birliği yapıldı. Bunlardan bazıları, Solar Novus Today, ENF Solar, Guangzhou Int’l Solar PV Exhibition, Inter Solar Avrupa, Inter Solar Kuzey Amerika ve PV Magazine sayılabilir. Bunların dışında, dünya genelinde sektörün önemli fuarlarına da Solarex olarak katılım sağlanmaktadır.

Güneş enerjisi dünyasının en önemli buluşmasına bütün sektörü davet ediyoruz… Türkiye’de yaygınlığı artmaya devam eden güneş enerjisi teknolojileri ilk spesifik fuarına Voli Fuar ile kavuştu. İlk olarak 2008 yılının Mart ayında düzenlenen fuar, Türkiye’nin güneş enerjisi sistemlerinin geldiği son noktayı gözler önüne seren, bilgi akışını sağlayan ilk ve tek etkinlik… Enerji sektörüne yepyeni açılımlar sunmayı hedefleyen Güneş Enerjisi Fuarı, organizasyonlarıyla sektörü canlandırmak ve Türkiye’nin zengin güneş enerjisinden faydalanmak üzere sektörün liderlerini İstanbul’da buluşturuyor. Özellikle yaz aylarında hem güneş enerjisinin, hem de soğutma ihtiyacının en yüksek olduğu dönemde, yenilenebilir enerji, günümüzün konusu olarak global krizden etkilenmeden yol alan sektördür. Her yönüyle yeni yatırımlara hazır olan Türkiye, yeni enerji projeleri ile çok hızlı yol alıyor ve sektörün önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’de hızla gelişen bir katılımcı kitlesine doğru giden Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı “Solarex İstanbul”, her geçen gün büyüyen bir organizasyon olup bundan sonraki süreçte de gerek yurt içi gerekse yurt dışı firmaların yoğun ilgisi ve katılımıyla yoluna devam ediyor. Avrupa’daki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı katılımcısı pek çok firma, fuar sayesinde bir araya geldiklerini, “Solarex İstanbul”’da yeni yatırımlar konusunda ikili görüşmeler yapabildiklerini ve bu görüşmeler sonrasında da gelecek yıllarda sektör için olumlu bir takım gelişmeler yaşanacağını belirtiyorlar.

#Solarex #Magazine #Solar #fair #energy #İFM #sunforall #allforsun