Tesa Güvenilir Çözümlerle Solar Sektörünün Yanında!

Tesa, PV modül üretimi süresince on farklı uygulama alanında sektöre sunduğu çözümler ile destek oluyor. Birçok farklı alanda faaliyette bulunan tesa, teknik yapışkan bantlar ve kendinden yapışkanlı sistemler alanında çözümler sunuyor.

Solar sektöründe önemli başarılara imza atan tesa, 2017 yılında hayata geçireceği yeni projelerin heyecanını yaşıyor. Bu projelerin detaylarını tesa Spesifik Endüstri Satış Direktörü, Aclan Deniz YİĞİT’den dinledik.

Firmanızın solar sektöründeki yeri nedir? Hangi ürünlerinizle sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

tesa, nihai tüketiciler, endüstriyel ve profesyonel müşteriler için teknik yapışkan bantların ve kendinden yapışkanlı sistem çözümlerinin (7.000 den fazla ürün) dünyadaki lider üreticilerinden birisidir. Yenilenebilir enerji endüstrisi için de oldukça kapsamlı çözümler barındırmaktadır. Satış, mühendislik, araştırma ve geliştirmedeki uzmanlarımız, endüstriye kanıtlanmış çözümler sunmaktadırlar. Lider güneş enerjisi panel üreticileri, tesa’nın kendini kanıtlamış ürünleri ve özel tasarlanmış uygulama aparatları nedeniyle tesa’yı tercih ediyor. PV modül üretimi süresince on farklı uygulama alanında sektöre, tesa çözümleri ile destek sunmaktayız.

Geliştirdiğiniz çözümler GES sistemlerinin verimini hangi oranda etkiliyor?

Güneş panelleri uzun yıllar yüksek performans sergileyecek ve dış ortam şartlarına karşı dayanıklılık gösterecek şekilde kurulurlar. Güvenilir bir yapışma performansı alanında sahip olduğumuz sertifikalarla ve bu şartlara dayanıklılığını garantileyen kendinden yapışkanlı ürünlerimiz ile verimliliği direk etkilemekteyiz. Aynı zamanda PV modülü bant ile çerçeveleme süresince bant koruyucusunu otomatik ayıran el tipi bantlama aplikatörümüz ve uzun metraj bant taşıyabilen motorlu sistem bobin sarım bantlama makinamızla müşterilerimize, hızlı, temiz ve verimli bir üretim süreci sunuyoruz.

Dış ticaretinizden bahseder misiniz? Hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

tesa olarak 54 ülkede ofisimiz bulunmasının yanında, 100’ün üzerinde ülkede de ürünlerimizin aktif olarak satışı yapılmaktadır. Avrupa’da pazar lideri ve dünya pazarında ikinci olmanın gururunu yaşıyoruz.

Uluslararası birçok kuruma üyeliğiniz bulunuyor. Bunun Ar-Ge çalışmalarınıza etkisi nedir?

Şirketin Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve Çin’de bulunan laboratuvarlarında iki yüz çalışan, sürekli olarak yenilikçi fikirleri yeni ürünlere, uygulamalara ve sistem çözümlerine dönüştürme ve mevcut ürünleri daha da geliştirme konusunda çalışmaktadır. tesa her yıl ortalama 70 tane yeni geliştirme patenti için başvuru yapmaktadır.

İntersolar’da PV modüller için tasarladığınız yeni çözümlerinizi tanıttınız. Aldığınız geri dönüşler ne yöndeydi?

Son dönemin trendi cama cam (çerçevesiz) olan solar panellerde üretim, taşıma ve montaj sırasında cam kenarlarında oluşabilecek hasarları önlemek adına pazara sunulan yeni tesa® 65052 kenar koruyucu bantlar ziyaretçiler tarafından incelen¬di. Özel aplikatörü sayesinde uygulaması rahat olan ürün, fuarda yoğun ilgi gördü.

2017 yılında solar sektöre sunmayı planladığınız yeni çözümler var mı?

Cam cama PV modüllerin montajı ve sabitlenmesi için önerdiğimiz tesa® ACXplus akrilik köpük çift taraflı bantlar, yüksek yapışkanlığı ve yük dayanımı sayesinde güvenli bir montaja olanak sağlaması nedeniyle yoğun talep görüyor. Ayrıca Stringer’larda ve laminasyon makinasında kullanılan yüksek sıcaklığa dayanıklı tek taraflı bantlarımız için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

#Tesa #SolarSektörü #röportaj #teknikyapışkanbantlar